Συγκίνηση προκάλεσε κατά την Αιμοδοσία του Δήμου Κυθρέας η δωρεά του Καταστατικού του Αναγνωστηρίου “Η Κυθρέα” από την Κυθρεώτισσα ερευνήτρια Ανθή Πέτσα-Σαββίδου στον Δήμο Κυθρέας.
![](https://pentadaktylos.online/wp-content/uploads/2020/10/IMG_20201023_122136-1-e1603445539873-768x1024.jpg)
Η συνδημότισσά μας Ανθή δώρισε το Καταστατικόν, χρονολογίας 1926, εις μνήμην του μακαριστού συζύγου της Γιάννη Σαββίδη, στη μνήμη του οποίου επίσης πραγματοποιήθηκε και η Αιμοδοσία του Δήμου μας.
Ο Δήμαρχος ευχαρίστησε τη δωρήτρια υπογραμμίζοντας την αξία του εν λόγω κειμηλίου ως πολύτιμης παρακαταθήκης των προγόνων μας και ευχήθηκε να επαναλειτουργήσει κάποια μέρα σύντομα το Αναγνωστήριο σε μια ελεύθερη Κυθρέα.