Την Παρασκευή, 08 Σεπτεμβρίου 2023, πραγματοποιήθηκε, ο εορτασμός της Ημέρας των Ενόπλων Δυνάμεων της Κυπριακής Δημοκρατίας, στον Καθεδρικό Ναό του Αποστόλου Βαρνάβα, χοροστατούντος του Μακαριωτάτου Αρχιεπισκόπου Κύπρου κ. Γεώργιου.
Στον εορτασμό παρέστησαν ο Υπουργός Άμυνας κ. Μιχάλης Γιωργάλλας, ο Πρέσβης της Ελλάδας, κ. Ιωάννης Παπαμελετίου, Βουλευτές, Δημάρχοι, ο Αρχηγός της Εθνικής Φρουράς, Αντιστράτηγος Γεώργιος Τσιτσικώστας, ο Γενικός Διευθυντής του Υπουργείου Άμυνας, κ. Ανδρέας Λουκά, o Υπαρχηγός, Αντιστράτηγος Λουκάς Χατζήμιχαηλ, ο Διοικητής της ΕΛΔΥΚ, Συνταγματάρχης Παναγιώτης Κεραμιδάς, η Ιεραρχία του ΓΕΕΦ, καθώς και αντιπροσωπεία στελεχών και οπλιτών.
![](https://pentadaktylos.online/wp-content/uploads/2023/09/96cdddd363.jpg)
Ο πανηγυρικός της ημέρας εκφωνήθηκε από τo Επίκουρο Καθηγητή στο Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κύπρου κ. Δημήτρη Κοντογεώργη ο οποίος αναφέρθηκε στην ιστορική εξέλιξη της Εθνικής Φρουράς από την συγκρότηση της το 1964 μέχρι και σήμερα, αναδεικνύοντας ιδιαίτερα την συμμετοχή κυπρίων εθελοντών στους εθνικούς αγώνες.
![](https://pentadaktylos.online/wp-content/uploads/2023/09/05df830312.jpg)
![](https://pentadaktylos.online/wp-content/uploads/2023/09/6a934a836c.jpg)
![](https://pentadaktylos.online/wp-content/uploads/2023/09/7a72b7f013.jpg)
![](https://pentadaktylos.online/wp-content/uploads/2023/09/545ec4aknx.jpg)