Με την καθιερωμένη στρατιωτική παρέλαση στη Λευκωσία κορυφώθηκαν οι εκδηλώσεις για την 60η επέτειο από την ανακήρυξη της ανεξαρτησίας της Κυπριακής Δημοκρατίας. Λόγω της πανδημίας και των περιοριστικών μέτρων η παρέλαση πραγματοποιήθηκε στην παρουσία μόνο των επίσημων προσκεκλημένων .
![](https://pentadaktylos.online/wp-content/uploads/2020/10/παρελαση6-1024x576.jpg)
Το χαιρετισμό της παρέλασης, δήχθηκε ο Προεδρεύων της Δημοκρατίας Δημήτρης Συλλούρης, ενώ παρέστησαν ο Υπουργός Άμυνας, Χαράλαμπος Πετρίδης και ο Αρχηγός της Εθνικής Φρουράς Αντιστράτηγος Δημόκριτος.
![](https://pentadaktylos.online/wp-content/uploads/2020/10/παρελαση1-1024x576.jpg)
Στην παρέλαση συμμετείχαν μηχανοκίνητα και πεζοπόρα τμήματα και πτητικά μέσα της Εθνικής Φρουράς.
![](https://pentadaktylos.online/wp-content/uploads/2020/10/παρελαση3-1024x576.jpg)
Πριν την έναρξη της παρέλασης, πραγματοποιήθηκε η επίσημη υποδοχή του Προεδρεύοντος της Δημοκρατίας και στη συνέχεια έγινε η έπαρση σημαίας, η ανάκρουση του Εθνικού Ύμνου και η ρίψη 21 χαιρετιστήριων κανονιοβολισμών.
![](https://pentadaktylos.online/wp-content/uploads/2020/10/παρελαση4-1024x576.jpg)
Η ελληνική Κυβέρνηση εκπροσωπήθηκε από τον Υπουργό Εθνικής Άμυνας, Νίκο Παναγιωτόπουλο, ο οποίος συνοδευόταν από τον Αρχηγό του Γενικού Επιτελείου Εθνικής Άμυνας Στρατηγό Κωνσταντίνο Φλώρο. Εκ μέρους της Ιταλίας παρευρέθηκε ο Αρχηγός των Ενόπλων Δυνάμεων Στρατηγός Enzo Vecciarelli και εκ μέρους της Γαλλικής Δημοκρατίας ο Διοικητής των Γαλλικών Δυνάμεων στη Μεσόγειο και Μαύρη Θάλασσα Αντιναύαρχος Laurent Isnard.
![](https://pentadaktylos.online/wp-content/uploads/2020/10/παρελαση2-1024x576.jpg)
Τη στρατιωτική παρέλαση παρακολούθησαν επίσης Πρέσβεις και Ακόλουθοι Άμυνας ξένων χωρών.
![](https://pentadaktylos.online/wp-content/uploads/2020/10/παρελαση9-1024x576.jpg)
Με την ευκαιρία της επετείου κόμματα και οργανώσεις εξέδωσαν ανακοινώσεις διατρανώνοντας την δέσμευσή τους να αγωνιστούν για επανένωση της Κύπρου και επίτευξη λειτουργικής λύσης.
![](https://pentadaktylos.online/wp-content/uploads/2020/10/παρελαση8-1024x576.jpg)
![](https://pentadaktylos.online/wp-content/uploads/2020/10/παρελαση10-1024x576.jpg)