Στην προσφυγιά εόρτασαν οι εκτοπισμένοι Κυθρεώτες τη μνήμη του Αγίου Δημητριανού, Επισκόπου Χύτρων.
Το απόγευμα της Κυριακής, 5 Νοεμβρίου 2023, τελέστηκε Μέγας Πανηγυρικός Εσπερινός στον Ιερό Ναό Παναγίας Παλλουριωτίσσης (παλαιά Εκκλησία των Εισοδίων), όπου φυλάσσονται τα Ιερά Λείψανα του Αγίου Δημητριανού και η Ιερή Εικόνα της Παναγίας Χαρδακιωτίσσης.
![](https://pentadaktylos.online/wp-content/uploads/2023/11/IMG-0cd61a4c237b6efb161a4be5cb369b15-V.jpg)
Τη Δευτέρα, 6 Νοεμβρίου 2023, ανήμερα της εορτής, τελέστηκε Όρθρος και Θεία Λειτουργία, στον ίδιο Ιερό Ναό. Των Ακολουθιών προέστη ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μεσαορίας κ. Γρηγόριος.
![](https://pentadaktylos.online/wp-content/uploads/2023/11/20231105_174940-scaled-1400x2487-1.jpg)